Logo Gmina Goszczyn

News

News zdjęcie id 289

Grób Nieznanego Żołnierza ma nowy wygląd

05.10.2018

Naszym wspólnym obowiązkiem jest dbanie o groby tych, którzy położyli swoje życie na ołtarzu ojczyzny. Wszędzie możemy spotkać ślady walki i poniesionej ofiary przez tych, często bezimiennych, bohaterów. Szczególnym miejscem, łączącym obie te tradycje: pamięć o zmarłych i cześć oddawana poległym za ojczyznę, jest Grób Nieznanego Żołnierza.

Dwa lata gmina Goszczyn czekała na decyzję w sprawie wniosku złożonego na renowacje grobu Nieznanego Żołnierza, który znajduje się na miejscowym cmentarzu w Goszczynie. Dopiero w bieżącym roku podpisano porozumienie o przyznaniu środków w kwocie 8 tyś. zł.  W związku z tym prace nad odnowieniem grobu wykonywano we wrześniu. Położono nową płytę, wyczyszczono i odnowiono kamienny krzyż, wokół ułożono cokół zachowując istniejący, dotychczasowy styl pomnika.

Mamy nadzieję, że odnowienie grobu Nieznanego Żołnierza  przyczyni się do zachowania pamięci o tamtych czasach i czynach poległych. Jest to drugie miejsce pamięci poległym o wolność na goszczyńskim cmentarzu, o które  zadbaliśmy w ostatnich latach.

Trzy lata temu odnowiony został pomnik żołnierzy AK, przy którym corocznie składane są kwiaty i wieńce, jako symboliczny hołd poległym i pomordowanym w latach 1939-1945. Na ten cel gmina pozyskała dotację Wojewody Mazowieckiego w kwocie 45 tysięcy złotych. Przedmiotem inwestycji było czyszczenie pięciu płyt z piaskowca oraz liter na płytach i pomniku wraz z ich  pomalowaniem. Wzmocniono postumenty betonowe. Renowacji doczekała się również  figurka Matki Boskiej wykonana z piaskowca.  Całość dopełniło zadbanie o estetykę terenu poprzez przycięcie startych oraz  nasadzenie nowych krzewów ozdobnych. Ułożono również  kostkę brukową.

W tym roku spotkanie nielicznych już żołnierzy AK i ich rodzin odbyło się w dniu 5 sierpnia. Miało ono szczególny charakter ze względu na obchodzoną  74 rocznicę powstania warszawskiego.  W spotkaniu uczestniczyły władze gminy, oraz ci wszyscy, którym historia powstania warszawskiego oraz walka niepodległościowa jest bardzo bliska. Wójt Gminy Goszczyn w swoim wystąpieniu podkreślił, że takie spotkania są potrzebne, konieczne i bardzo ważne, aby ta heroiczna walka nie poszła w zapomnienie.

 

Wójt gminy zaprasza

<p>Waldemar Kopczyński</p>

Waldemar Kopczyński

Przyjęcia interesantów:

poniedziałki od 800 do 1000

Urząd Gminy Goszczyn

ul. Bądkowska 2
05-610 Goszczyn
tel.: 48 66-32-260 
fax: 48 66-32-247
e-mail: sekretariat@goszczyn.com.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

maj 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.