Logo Gmina Goszczyn

News

News zdjęcie id 222

Wycieczka w ramach projektu „Babcia wie i wiedzę przekazuje, wnuczka uczy się i umie”

19.07.2017

W dniu 15 lipca 2017r mieszkańcy naszej wsi Sielec wybrali się na wspaniałą wycieczkę do Sandomierza i Muzeum Wsi Radomskiej.

Miasto serialowego Ojca Mateusza zachwyciło wszystkich, zarówno wnuczków jak i babcie. Jest ono położone nad Wisłą na 7 wzgórzach. Szczególnie interesujący był spacer po sandomierskim rynku i zwiedzanie licznych zabytków, takich jak: Bazylika Katedralna, Zamek Królewski, Ratusz i Brama Opatowska. Z Bramy Opatowskiej podziwiano piękną panoramę Sandomierza. Wycieczkę po Sandomierzu zakończono rejsem statkiem po Wiśle.

Kolejnym etapem wycieczki w drodze powrotnej było zwiedzanie skansenu położonego na malowniczym, pofałdowanym terenie na obrzeżach miasta Radomia. Na wielkim obszarze zgromadzonych jest ponad 80 obiektów architektury ludowej, głównie drewnianej. Można było obejrzeć wiejskie chałupy, dwory, budynki gospodarcze, kuźnie, wiatraki i młyny wodne, a także chaty pochodzące z naszych okolic. Wszystkie te budowle są drewniane, pokryte słomą lub strzechą. Oprócz budynków obejrzano oryginalne naczynia i przedmioty codziennego użytku. Dzięki temu można było w bardziej realny sposób odczuć uroki dawnego wiejskiego życia. Muzeum Wsi Radomskiej posiada też zbiory techniki rolniczej z jedyną w Polsce kolekcją ciągników SAM wytwarzanych w wiejskich zagrodach. Wszystkie te maszyny są sprawne. Na zakończenie wycieczki mieszkańcy wsi Sielec spędzili urocze chwile przy ognisku zajadając pieczoną kiełbaskę. Humory wszystkim dopisywały, było gwarno i wesoło... Tak ciekawą wycieczkę dzieci będą długo pamiętać, gdyż z wielkim zainteresowaniem oglądali wszystkie obiekty, które niejednokrotnie znali z opowiadań dziadków. Wszyscy stwierdzili, że bardzo chętnie przyjadą tu jeszcze raz. Wycieczka była jednym z działań zaplanowanych w ramach projektu „Babcia wie i wiedzę przekazuje, wnuczka uczy się i umie” realizowanego  w okresie od 20 maja do 02 września b. r. w miejscowości Sielec. W ramach projektu babcie uczą wnuczki gotowania, pieczenia, robótek ręcznych a także robienia przetworów na zimę. Ponadto realizacja projektu przyczyni się do zintegrowania mieszkańców poprzez wspólne spotkania oraz zacieśnienie więzi babć z wnuczkami. Na realizacje zadania Ochotnicza Straż Pożarna w Sielcu w ramach programu „Działaj Lokalnie” otrzymała dotację w kwocie 5.000 zł. Koordynatorem projektu jest sołtys wsi Sielec Pani Jadwiga Urbańczyk.

 

 

 

 

 

Wójt gminy zaprasza

<p>Waldemar Kopczyński</p>

Waldemar Kopczyński

Przyjęcia interesantów:

poniedziałki od 800 do 1000

Urząd Gminy Goszczyn

ul. Bądkowska 2
05-610 Goszczyn
tel.: 48 66-32-260 
fax: 48 66-32-247
e-mail: sekretariat@goszczyn.com.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.