Logo Gmina Goszczyn

News

News zdjęcie id 398

Gmina Goszczyn na dożynkach w Lewiczynie

09.09.2019

Jak co roku gmina Goszczyn wzięła udział w dożynkach powiatowych, które odbyły się 8 września 2019 r. w Lewiczynie. W tym roku z naszej gminy do konkursów zgłoszone zostały nie tylko wieniec dożynkowy i stoisko, ale także kosz dożynkowy, potrawa mięsna, potrawa cukiernicza i przetwory z warzyw.Tradycyjny wieniec dożynkowy z parafii Goszczyn wykonali mieszkańcy wsi Dylew.

W tym roku nasze hasło przewodnie to „Las bliżej nas”. Stoisko gminne przedstawiało leśniczówkę, dookoła której urządziliśmy namiastkę lasu wraz z leśnymi zwierzątkami. Największym zainteresowaniem cieszyły się medaliony dzika, jelenia i muflona.

Dla najmłodszych zorganizowano kosz z zagadkami leśnymi. Za prawidłowe odpowiedzi dzieci otrzymywały słodkie nagrody. Atmosferę leśną naszego stoiska podkreślał świergot ptaków leśnych i obecność naszej pracownicy w przebraniu misia. 

Nasze stoisko znalazło uznanie w ocenie komisji konkursowej i otrzymało wyróżnienie.

W ramach konkursu na najlepszą potrawę regionalną nasza gmina serwowała jeleninę po goszczyńsku z kaszą gryczaną i dipem paprykowo-korzennym. Na deser podaliśmy ciasto „Mech leśny” a w ramach przetworów zaprezentowaliśmy „Rudego rydza w sosie pomidorowym”. Wszystkie dania związane były z leśnym charakterem naszego stoiska. Nasze potrawy regionalne smakowały jury i w efekcie zajęliśmy II miejsce w tym konkursie.

Po raz pierwszy do konkursu zgłosiliśmy kosz dożynkowy w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich w Goszczynie. Jego oryginalność i ręczne wykonanie zostało zauważone i ocenione na I miejscu. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

         W tym roku na dożynkach swoje stoiska zaprezentowały również wszystkie koła gospodyń działające na terenie gminy Goszczyn. Koło Gospodyń Wiejskich „Zgrane Panie” z Olszewa częstowały pysznym pasztetem z dziczyzny i zupą gulaszową. Koło Gospodyń Wiejskich „Gospochy Bony” z Bądkowa przygotowało krokiety z czerwonym barszczem i naleśniki z nadzieniem z warzyw i owoców. Koło Gospodyń Wiejskich z Goszczyna zaprezentowało ziołowo-owocowe nalewki i soki a także suszone zioła. Dużym powodzeniem na tym stoisku cieszyły się pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem, a także pesto z pokrzywy.

Na każdym stoisku serwowano pyszne ciasta własnego wypieku.
         Wszystkim uczestnikom dożynek powiatowych 2019 dziękujemy za zaangażowanie i poświęcony czas, a także promowanie naszej gminy. Tym bardziej, że tegorocznym przygotowaniom stoisk nie sprzyjała pogoda. Wszyscy pracowaliśmy w strugach ulewnego deszczu.

Wójt gminy zaprasza

<p>Waldemar Kopczyński</p>

Waldemar Kopczyński

Przyjęcia interesantów:

poniedziałki od 800 do 1000

Urząd Gminy Goszczyn

ul. Bądkowska 2
05-610 Goszczyn
tel.: 48 66-32-260 
fax: 48 66-32-247
e-mail: sekretariat@goszczyn.com.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.