Logo Gmina Goszczyn

News

News zdjęcie id 252

Wywiad z Wójtem Gminy Goszczyn

26.02.2018

Rozmowa z Wójtem Goszczyna, Sławomirem Słabuszewskim.

Goszczyn jest najmniejszą gminą w powiecie grójeckim. Czy z uwagi na niedużą powierzchnię zarządzanie nią jest łatwiejsze? Jak podsumuje Pan ostatnie 3 lata kadencji w najmniejszym samorządzie na Mazowszu?
Musimy być kreatywni, bo realizujemy takie same zadania jak inne samorządy, a mamy mniejszy budżet, mniejszą obsadę personalną. Część naszych pracowników wykonuje prace z dwóch działów. Nie mamy również zbyt dużo pieniędzy na inwestycje, dlatego też musimy szukać środków z zewnątrz. Realizujemy zadania w zakresie kanalizacji, wodociągów, dróg, oświaty, czyli wszystkie te jak inne samorządy, trzeba pokonywać trudności…
Ostatnie trzy lata w naszej gminie to głównie inwestycje drogowe. Co roku rezerwujemy w budżecie środki na ten cel. Na modernizację gminnych odcinków wydaliśmy w sumie ok. 0,7 mln złotych. Nie mniej ważnym i również kosztownym zadaniem była budowa sieci wodociągowej w Goszczynie za blisko 0,5 mln złotych. Zakupiliśmy także działkę, na której w przyszłości stanie nowy budynek urzędu. Współfinansowaliśmy modernizację strażnic OSP z naszego terenu za sumę ok. 100 tysięcy złotych. Ogromną wagę przykładamy również do oświaty. W związku z tym przeprowadziliśmy termomodernizację budynku szkoły w Sielcu, realizujemy także projekt „Nauka szansą na rozwój”, którego celem jest prowadzenie zajęć dodatkowych w szkołach podstawowych, a także wyposażenie sal lekcyjnych w placówkach w Goszczynie i Sielcu.

Ten rok również upłynie na inwestycjach typowo drogowych? 
Chcemy w tym roku wykonać cztery odcinki dróg. Złożyliśmy dwa wnioski o dofinansowanie z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych na drogę w Bądkowie, łączącą miejscowość z drogą powiatową w kierunku Kozietuł, to zadanie planujemy zrealizować w dwóch etapach. Drugą drogową inwestycją będzie połączenie Długowoli z Maciejówką. Chcemy systematycznie tworzyć nowe ciągi komunikacyjne. Planujemy również dokończyć ul. Dylewską oraz drogę w Nowej Długowoli. Na te dwa odcinki wydamy pieniądze z ubiegłego roku, które miały być przeznaczone na współpracę drogową ze Starostwem Powiatowym w Grójcu.

Gmina przystąpiła w tym roku do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Czy wynika to z zainteresowania inwestorów tym terenem?
Każda gmina potrzebuje inwestora, bo to oznacza wpływy do budżetu w postaci podatków, a także zatrudnienie dla naszych mieszkańców. Musimy zachęcić inwestorów, do otwierania swoich firm na naszym terenie. Opracowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nam na to pozwoli. Mamy bardzo dobre położenie logistyczne, dostęp do dróg krajowych oraz wojewódzkich. Terenem gminy Goszczyn interesuje się kilka firm, jednak każda z nich już na początku rozmowy pyta o plan. Lokalizacyjnie mamy kilka terenów idealnych na inwestycje.

Realizujecie w tym roku dużą inwestycję-modernizację stacji uzdatniania wody.
Zaopatrzenie mieszkańców w wodę było od lat priorytetem tego samorządu. Północna część naszej gminy nie ma rozwiniętej sieci wodociągowej. Modernizacja stacji uzdatniania wody w Goszczynie pozwoli nam w przyszłych latach na przyłączenie kolejnych wsi do sieci. Mam na myśli takie miejscowości jak: Bądków, Jakubów, Olszew, Romanów oraz Długowolę. Stacja ma już ponad 30 lat, w związku z tym jest również bardzo energochłonna. Dzięki modernizacji będzie ona gotowa technologicznie na obecne standardy.

W tym roku zostanie również opracowana dokumentacja na wodociąg w Bądkowie. Wieś jest rozległa. Jaki obszar miejscowości jest brany pod uwagę?
Jest to kontynuacja wspomnianej modernizacji stacji. W Bądkowie borykamy się z problemem jakości wody w szkole zlokalizowanej we wsi, a także u mieszkańców. Dlatego też Bądków potocznie nazywany środkowym idzie na pierwszy rzut.
 
Gmina nabyła w ostatnim czasie działkę na której w niedalekiej przyszłości ma stanąć nowa siedziba urzędu. Czy poczyniliście już jakieś dodatkowe kroki w tym kierunku? Co w takim wypadku stanie się z obecną siedzibą, gdzie się dzisiaj spotkaliśmy?
Decyzję o kształcie nowego budynku i ewentualnym wykorzystaniu nabytej w ubiegłym roku działki pozostawiam nowej radzie. Mamy pewne plany, wizje, rozmawiamy na ten temat z obecnymi radnymi, jednak nie zapadły jeszcze wiążące decyzje. Plac jest spory oraz ustawny. Myślimy o jednoczesnym stworzeniu tam siedziby dla biblioteki i czytelni. Obecny budynek urzędu gminy jest powierzchniowo odpowiedni, ale mało funkcjonalny. Gdyby udało się wybudować nowy urząd, wtedy ten budynek moglibyśmy przeznaczyć na działalność społeczno-kulturalną, dla stowarzyszeń czy klubów, np. seniora.

Woda, drogi, ale sport i oświata są ważnymi dziedzinami, w jakie inwestuje samorząd Goszczyna. 3,5 roku temu oddano do użytku kompleks sportowy w Goszczynie, teraz modernizacja stacji uzdatniania wody za ponad 2 mln złotych. W przypadku małych gmin nie da się realizować inwestycji bez wsparcia funduszy z zewnątrz?
Tak, ale nie zawsze ta „małość” pomaga w pozyskiwaniu funduszy z zewnątrz. W części programów takie wsparcie unijne jest poza naszym zasięgiem z uwagi właśnie na niskie bezrobocie i małe zaludnienie czy obszar i ilość wsi. Staramy się nie zaciągać bezmyślnie kredytów i pożyczek, a wydawać pieniądze racjonalnie, bo są to pieniądze naszych mieszkańców.

Nawiązując do pieniędzy z zewnątrz, Goszczyn był jedną z gmin, które tworzyły Lokalną Grupę Działania „Kraina Kwitnących Sadów”. To również jeden z czterech samorządów, które zawiązały własną LGD Wspólna Sprawa. Dlaczego zdecydowali się Państwo na odejście z Krainy Kwitnących Sadów?
Autor artykułów o rozpadzie LGD Kraina Kwitnących Sadów powinien sobie zadać pytanie, dlaczego tak się stało. To nie tylko nasza gmina odeszła z tej grupy, a pięć samorządów. Gdybyśmy pozostali w Krainie Kwitnących Sadów, to i tak niewiele by to zmieniło, ponieważ i tak grupa nie osiągnęłaby wymaganej liczby mieszkańców, aby móc dalej istnieć. Poszliśmy za większością, czyli Grójcem, Chynowem, Warką i Jasieńcem. LGD Wspólna Sprawa funkcjonuje, czekamy na kolejny nabór wniosków.

Gminie nie układa się w ostatnim czasie współpraca z władzami powiatu grójeckiego. Najpierw konflikt o drogę w Długowoli, teraz radni przegłosowali uchwałę w sprawie zamknięcia filii ZSS w Bądkowie.
Niestety, różnice zdań są i zawsze będą. Przekazaliśmy 120 tys. zł. na drogę w Długowoli, mam również zapewnienie starosty, że jeśli tylko będzie miał wolne środki, to będziemy wspólnie modernizować ul. Piekarską. Niepotrzebne było to wcześniejsze zamieszanie. Jeśli otrzymamy oficjalne stanowisko ze starostwa, że filia w Bądkowie będzie likwidowana, to je uszanujemy. Ten budynek nie będzie stał pusty, będzie wykorzystany z korzyścią dla naszych mieszkańców. Mamy już pewne plany, których na razie nie chciałbym zdradzać.

Sprawuje Pan funkcję wójta już czwartą kadencję z rzędu. Czy zobaczymy Pana na liście kandydatów po raz piąty?
Mam pewne koncepcje na dalszy kształt gminy, chciałbym je realizować, ale ostatecznej decyzji jeszcze nie podjąłem. Zobaczymy…

 

Zródło gazeta Jabłonka

Wójt gminy zaprasza

<p>Waldemar Kopczyński</p>

Waldemar Kopczyński

Przyjęcia interesantów:

poniedziałki od 800 do 1000

Urząd Gminy Goszczyn

ul. Bądkowska 2
05-610 Goszczyn
tel.: 48 66-32-260 
fax: 48 66-32-247
e-mail: sekretariat@goszczyn.com.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.