Logo Gmina Goszczyn

News

News zdjęcie id 219

Jubileusz 60 -lecia Szkoły Podstawowej w Sielcu

06.07.2017

Mimo że rok szkolny zakończył się 23 czerwca, sielecka podstawówka nie opustoszała.  A to dlatego, że następnego dnia szkoła świętowała 60-lecie swego istnienia. Przygotowania do jubileuszu trwały kilka miesięcy. Zwieńczeniem tych starań była uroczystość zaplanowana na pierwszy dzień wakacji.

Jubileusz rozpoczął się, jak stanowi polska tradycja, mszą święta. Odprawił ją na placu przed budynkiem szkoły proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Goszczynie ks. Arkadiusz Wiktorowicz. Po nabożeństwie duszpasterz poświęcił szkolny sztandar, który potem został przekazany przez rodziców wójtowi gminy Goszczyn Sławomirowi Słabuszewskiemu. Gospodarz gminy następnie oddał nowy symbol placówki dyrektor sieleckiej podstawówki Elżbiecie Pietrusińskiej, która z kolei powierzyła go uczniowskiemu pocztowi sztandarowemu. Po uhonorowaniu sztandaru posłowie, przedstawiciele władz gmin Goszczyn i Promna oraz powiatu grójeckiego, rodzice, obecni i byli nauczyciele, okoliczni mieszkańcy, sponsorzy uroczystości, a także liczni przyjaciele szkoły wbili pamiątkowy gwóźdź w tablicę, która już na zawsze pozostanie świadectwem obchodów 60. rocznicy utworzenia podstawówki.

Podczas święta nie mogło też zabraknąć występów dzieci i młodzieży z podstawówki w Sielcu. Tematyka przedstawienia była związana z życiem codziennym szkoły n. Uczniowie zaprezentowali także m.in. własną interpretację utworu Ryszarda Rynkowskiego „Życie jest nowelą”. „Jak pory roku Vivaldiego/Zmienia się szkoła w naszych oczach/Powiedz nam, szkoło, coś miłego/Nie pędź tak, proszę, daj odpocząć” – tak brzmi pierwsza zwrotka sieleckiej wersji piosenki. Uroczystość uświetnił również krótkim koncertem pianista Marek Drewnowski, mieszkaniec sąsiadującego z Sielcem Dylewa.

Pomysł utworzenia szkoły podstawowej w Sielcu zrodził się jeszcze przed 1939 rokiem. Rozpoczęła się nawet budowa gmachu, w którym okoliczne dzieci miały pobierać naukę. Niestety, wybuch wojny przerwał prace, a cegły zostały rozkradzione. Mimo to nie porzucono marzenia                         o wzniesieniu budynku szkoły w Sielcu. Po wielu trudach wreszcie w 1957 roku zakończono prace przy budowie podstawówki w Sielcu. „Ewenementem był budynek wiejskiej szkoły z podłogami z parkietu, z kanalizacją, z pięknymi salami lekcyjnymi i wyposażoną w sprzęt sportowy salą gimnastyczną” – czytamy we wspomnieniach Anny Sucheckiej-Molgi, która pracowała w Sielcu w przełomie lat 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku. Pierwszym kierownikiem podstawówki w Sielcu mianowano wówczas 46-letniego Antoniego Petzelta, członka Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, radnego Gromadzkiej Rady Narodowej w gromadzie Goszczyn. Rok później przy szkole powstało przedszkole, do którego uczęszczały dzieci 6-letnie z okolicznych wiosek. Także w 1958 roku szkołę ukończyło pierwszych dziesięcioro absolwentów. Po Antonim Petzelcie stanowisko kierownika szkoły w 1965 roku objął Bolesław Surowiecki. W Sielcu spędził jednak tylko dwa lata. Zastąpił go Ryszard Lewandowski (był obecny na jubileuszu), który zarządzał szkołą aż do 1981 roku. Jego miejsce zajęła Marianna Wiśniakowska. Funkcję dyrektora podstawówki sprawowała przez 21 lat. Od 2002 roku placówką kieruje Elżbieta Pietrusińska.

Gazeta Jabłonka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wójt gminy zaprasza

<p>Waldemar Kopczyński</p>

Waldemar Kopczyński

Przyjęcia interesantów:

poniedziałki od 800 do 1000

Urząd Gminy Goszczyn

ul. Bądkowska 2
05-610 Goszczyn
tel.: 48 66-32-260 
fax: 48 66-32-247
e-mail: sekretariat@goszczyn.com.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.