Logo Gmina Goszczyn

News

News zdjęcie id 162

II Zjazd Rodu Gałkowskich

26.08.2016

 

W dniu 15 sierpnia br. w Sali konferencyjnej Zespołu Szkół Publicznych w Goszczynie miała miejsce szczególna uroczystość. Odbył się II Zjazd Rodu Gałkowskich wywodzących się z Lekarcic, który zgromadził liczne grono członków tego rodu rozproszonych nie tylko w okolicy, ale po całym kraju.

Zjazd został zorganizowany z inicjatywy kilku aktywnych osób z tej rodziny, którzy postarali się o zapewnienie dobrych warunków do spotkania i miłą atmosferę.

Obecnie daje się zaobserwować niepokojące zjawisko zanikania kontaktów międzyludzkich, nawet z najbliższą rodziną, sąsiadami czy z ludźmi, wśród których żyjemy. Ludzie wolą siedzieć w domu  i oglądać telewizję, która im dostarcza wiadomości i rozrywki, zastępując kontakty z innymi ludźmi. Okazje do spotkań z rodziną ograniczają się do wesel lub pogrzebów.

Jak się okazuje, wcale tak nie musi być. Przykładem jest zorganizowany już drugi zjazd rodzinny rodu Gałkowskich. Dotychczas na naszym terenie nie było takiego zjazdu, a szkoda. Wesela owszem, gromadzą członków rodziny, ale ich uczestnicy są starannie dobierani i z reguły ilość gości jest ograniczona. W pogrzebach z kolei również uczestniczy zazwyczaj tylko część rodziny i jest to z natury rzeczy spotkanie naznaczone smutkiem po zmarłym. Natomiast na zjazd rodu są zapraszani wszyscy, którzy czują się jego członkami, czy to poprzez więzy krwi, czy to przez koligacje rodzinne. Jest to jednocześnie okazja, aby w radosnej atmosferze spotkała się cała rodzina, która nie miała dotychczas takiej możliwości.

Uczestnicząc w II Zjeździe Rodu Gałkowskich miałem okazję spotkać się z niektórymi, nawet bliskimi członkami rodziny, których spotkałem po raz pierwszy, albo z którymi nie widziałem się od wielu lat. Z radością obserwowałem jak młode matki z dumą prezentowały swoje pociechy, albo jak z niedawnych dzieci wyrosły młodzieńcy i pannice. My starsi, z pewnym smutkiem patrzyliśmy na siebie myśląc w duchu, jak my się szybko starzejemy.

Dla uatrakcyjnienia Zjazdu przedstawiłem zebranym informację o rezultatach moich kilkuletnich poszukiwań genealogicznych rodu Gałkowskich oraz zaprezentowałem aktualną postać drzewa genealogicznego. Jest na nim umieszczone już ponad 700 nazwisk członków Rodu.

Nasz II Zjazd Rodu Gałkowskich zaszczycił swoją obecnością wójt, pan Sławomir Słabuszewski. W kilku słowach podziękował za zaproszenie i wyraził nadzieję, że znajdą się na terenie gminy inne rody, które również zaczną organizować podobne zjazdy rodzinne.

Od siebie dodam, że zajmując się od kilku lat genealogią rodu Gałkowskich przy okazji zgromadziłem bardzo dużo danych o dawnych mieszkańcach parafii Goszczyn i parafii sąsiednich. Dane te mogą znakomicie ułatwić poszukiwania wszystkim tym, którzy tutaj mają swoje korzenie. Dane te są dostępne w gminie, u ks. Proboszcza, a także są w moim posiadaniu.

Wszystkim zainteresowanym poszukiwaniami własnych korzeni lub akcją zorganizowania zjazdu rodzinnego oferuję radę i pomoc. Chciałbym także zaapelować do wszystkich, dbajmy o wszelkie pamiątki rodzinne (dokumenty, zdjęcia, korespondencję, stare przedmioty, itp.), nie niszczmy ich. Będę niezmiernie wdzięczny za informacje o istnieniu u kogoś takich skarbów, aby je udokumentować poprzez sfotografowanie lub zeskanowanie i ocalić je dla potomnych. Informacje takie proszę zgłaszać albo do sekretariatu gminy, albo bezpośrednio do mnie na adres b.popkowicz@wp.pl.

Niezależnie od wszystkiego interesujmy się własnymi korzeniami, to nasz patriotyczny obowiązek, a przy okazji satysfakcja i przyjemność.

Bronisław Popkowicz

 

Wójt gminy zaprasza

<p>Waldemar Kopczyński</p>

Waldemar Kopczyński

Przyjęcia interesantów:

poniedziałki od 800 do 1000

Urząd Gminy Goszczyn

ul. Bądkowska 2
05-610 Goszczyn
tel.: 48 66-32-260 
fax: 48 66-32-247
e-mail: sekretariat@goszczyn.com.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.