Zabytki

Liczba odwiedzających: 2661
Kościół parafialny pw. Św. Michała Archanioła, cmentarz, kapliczki
 
 
Kosciol.JPG (4.79 MB)
 
Pierwotny drewniany kościół w Goszczynie wzmiankowano w roku 1416 w trakcie zatwierdzenia dawno istniejącej parafii. W roku 1518 wzniesiono z fundacji królowej Bony nowy kościół modrzewiowy, konsekrowany w roku 1586 przez biskupa Stanisława Brzozowskiego. Równocześnie istniał w Goszczynie kościół filialny pw. Świętego Krzyża, wzniesiony w roku 1603. Świątynię tę uposażyła królowa Bona. Kościół parafialny spłonął w dniu 2 lipca 1873 roku. Staraniem ks. Jakuba Gozdka i parafian, w latach 1878-1887 wzniesiono tu nowy neoromański kościół wg. projektu arch. Wojciecha Wawrzyńca Bobińskiego. Konsekrowany w dniu 18 czerwca 1887 roku przez biskupa Kazimierza Ruszkiewicza. Przebudowany w roku 1913 wg. projektu arch. Józefa Piusa Dziekońskiego. W latach 1922-1930 staraniem ks. Henryka Osińskiego został on rozbudowany wg projektu arch. Leona Szyllera. Wówczas to od południa przybudowano kaplicę, na której umieszczono wieżę wielokątną zakończona hełmem. Jest to obecnie murowana, otynkowana, trzynawowa bazylika wzniesiona na planie kwadratu w fasadzie. W kondygnacji górnej po dwa wydłużone okna na stronie, wieżę zamyka czworokątny cokół z arkadami na bokach. Wieńczy ją czworoboczny, wydłużony dach, na którym znajduje się krzyż. Kościół został wpisany do  Rejestru  Zabytków  byłego województwa mazowieckiego w 1975 roku. 
 Parafia pod wezwaniem św. Michała Archanioła obejmuję całą gminę Goszczyn i kilka okolicznych wsi z sąsiednich gmin. W parafii odbywają się dwa odpusty w maju na św. Stanisława i we wrześniu na św. Michała. 

 
 Cmentarz par. św. Michała Archanioła w Goszczynie powstał ok 1863 r. i oddalony jest od kościoła 0,5 km. W części centralnej znajduję się murowana kaplica zbudowana w 1996 roku oraz kilka nagrobków przeniesionych z dawnego przykościelnego cmentarza pochodzących z XIX wieku.
Krzyże i kapliczki przydrożne są nie tylko bezcennym bogactwem naszego krajobrazu, ale przede wszystkim świadectwem wiary i miejscem kultu. Najstarsze z nich sięgają nawet XVIII wieku. Do czasów obecnych zachowało się wiele  z nich.